on the road

10. června 2012 v 23:44 | vm |  books

Jack Kerouac - 'On the road'


někdy na podzim…
mamka: "Tak co, jaký sis vybral knížky k maturitě?"
: "Helee, já nevim.. Ještě ten seznam nemám hotovej, ale asi si vyberu ty krátký.."
mamka: "Nó, asi jo. Ať máš víc času na učení na ty další předměty!"
: "Právě no.."
… o pár dnů později…
mamka: "Tak co, jaký sis vybral knížky k maturitě?"
: "Nó, už jich mám asi 17, ještě potřebuju 3."
mamka: "A máš tam 'Vyhoďme ho z kola ven' a 'Na cestě'?"
: "Nemám, je to krátký?"
mamka: "Jó, to přečteš obojí hned…"
: "Dobře, tak já si to tam dám. A tu poslední třeba ještě Kytici, tu už jsem jednou četl, tak si to jen připomenu.."
mamka: "Tak super!"
… o pár chvil později…
: "Mamiiii!!! To je obojí hrozně dlouhý!!"


Cesta k… 'Na cestě'

Takže takhle jsem se dostal ke knížce 'Na cestě'. Už předtím jsem si vypracovával otázku na angličtinu 'My favourite american writer' a vzhledem k tomu, čím vším si Jack Kerouac prošel, zvolil jsem si právě jeho. Ač jsem od něj do té doby nic nečetl. A právě při vypracovávání jeho 'životopisu' mě natolik zaujal, že jsem si jeho dílo chtěl stejně přečíst. A tím, že jsem to spojil s maturitou, byl vlastně takovej bonus navíc.

Hned, jak jsem otevřel knížku a začetl jsem se do prvních řádků, věděl jsem, že je to ta knížka, která Vás zaujme natolik silně, že Vás od ní může odpoutat jen máloco. Bohužel u mě to 'máloco' přišlo v podobě časové tísně a potřeba přečíst ještě 4 další knihy. Naštěstí existují 'audibooks', které mě teda zachránily. Ale ještě jsem stejně musel číst (alespoň část) 'Vyhoďme ho z kola ven'. Tudíž jsem nedočetl ani 'Na cestě' až dokonce, ale jsem si jistej, že to v nejbližších dnech dokonám.

Nicméně ani to, že jsem knížku nedočetl až dokonce mi nebrání v tom, abych Vám napsal moje myšlenky a pocity z ní. Protože já nerad píšu o obsahu, ale spíš o tom, co mi probíhalo hlavou, když jsem jí četl.


dojmyUž od začátku mě uchvátila ta volnost, svoboda. A přemýšlel jsem nad tím, jestli by vůbec bylo možné něco podobného podniknout v dnešní době. Když jsem se na to zeptal pár přátel, všichni mi vesměs odpověděli, že dnes to nejde. Že dneska je všechno za peníze a člověk musí vydělávat, aby mohl cestovat. Jenže Sal Paradise (Jack K.) taky nepracoval. Jasně, občas si našel nějakou práci, aby si vydělal na jídlo a ubytování, ale vesměs žil z peněz od tety. Takže kdybych si našel někoho, kdo by mě donekonečna sponzoroval, tak bych to taky mohl podniknout. Nicméně na delší dobu by to asi možné nebylo. Tudíž jen krátkodobě. A to se vpodstatě dá podniknout o prázdninách. Takže už jsem začal střádat nějaký plány. Ale záleží to na tom, jestli by do toho šel někdo se mnou a jestli si do tý doby stihnu vydělat dost prachů na to, abych to mohl realizovat. Ale spíš to moc nevidím. Spíš to vidím tak, že budu chodit do práce a prachy pak někde propiju a nebo je prostě 'utratím' za něco lepšího. V krajním případě bych si je taky mohl šetřit. Jenže to je můj problém - to moc neumím!:/… Ale ta svoboda - ta mě láká!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 goodwill | Web | 11. června 2012 v 15:39 | Reagovat

Potřebuju pomoct! :D Vím, že je ode mně hrozné, že chcu, abys mi pomohl s úkolem, když máš čerstvě po matuře, ale takový je už život (:'DD). Tenhle nebo příští týden máme odevzdat čtenářské deníky a většina spolužáků (včetně mně) na to zapomněla a nutně potřebuju přečíst nejméně tři nebo čtyři knihy, protože další čtyři jsem už přečetla :D

2 goodwill | Web | 11. června 2012 v 20:31 | Reagovat

Ono to je vcelku jednu na kdy, ale bylo by nejlepší tak nejpozději do čtvrtku :D Aspoň jednu nebo dvě (rozhodně né dlouhé!) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama